| Management number | 216067324 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216067324 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEW: Product Details: Microprocessor: AMD 8-core Ryzen 7 8700G Processor (Clock 4.2GHz, Max Boost Clock Up to 5.1GHz, 16MB L3 Cache, 16 Threads) Memory:16GB RAM Storage:2TB SSD Operating system: Microsoft Windows 11 Home Graphics: Dedicated Nvidia GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 Graphic Key Features: Wi-Fi 6: Yes 5.1 Surround Sound: Yes RGB Fan: Yes Ports: 4 x SuperSpeed USB-A, 2 x SuperSpeed USB-C, 4 x USB 2.0, 1 x 2.5Gb RJ-45 Ethernet 3 x DisplayPort 2.1a, 1 x HDMI 2.1b Power Supply Unit: 400W 80 Plus Platinum Additional Information: Dimension: 13.26" x 6.1" x 12.12" Weight: 12.76 lbs
| UPC | 601265478735 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | White/Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP OMEN 16L |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Style Name | Win11 Home |
| Item Weight | 12.76 Pounds |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | RGB Lighting |
| Item Dimensions | 13.26 x 6.1 x 12.12 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.2 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Ryzen 7 8700G |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB, USB 2.0, USB 3.0 |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Nvidia GeForce RTX 5060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 2 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 MB |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form