| Management number | 216099108 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $640.00 | Model Number | 216099108 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
AMD Ryzen 9 8940HX ProcessorBuilt on AMD's Zen 4 processor architecture, to deliver the ultimate in performance and power efficiency for notebook users.16" 2K IPS Display With 144 Hz Refresh RateTransform your games and movie nights with 1920 x 1200 resolution and wide-viewing angles. Never miss a cutscene again with the 144Hz refresh rate that reduces frustrating lag and image ghosting. AMD FreeSync technology flawlessly syncs your display and graphics for tear-free, seamless visuals. IPS (in-plane switching), micro-edge, anti-glare display in sRGB color space.NVIDIA GeForce RTX 5060 Laptop GPUPowered by the NVIDIA Blackwell architecture, DLSS 4, and Max-Q technologies, the latest GeForce RTX 50 Series is a game changer for gamers and creators. AI-enhanced DLSS 4 with Multi Frame Generation has unprecedented speed for your creative pursuits. New neural rendering capabilities with full ray tracing results in true-to-life graphics with incredibly fast performance.OMEN AIYour OMEN Transcend laptop knows the exact settings to use to maximize your frames per second. Personalize your gameplay with the click of a button for the smoothest experience.HyperX With Dual SpeakersDual speakers surround you in immersive audio mixed and tuned by HyperX.DTS: X Ultra TechnologySpatially accurate, 3D sound drops you into the middle of your favorite games, movies, and music with a level of depth and immersion you can feel.Wi-Fi 6E (2x2) And Bluetooth 5.3 Wireless CardExpanding the faster speeds and improved performance of Wi-Fi 6 into the 6 GHz band. Excellent for fast data transfers.HP True Vision FHD CameraVideo chat in vibrant clarity with Full HD resolution, even in low light, and make every conversation a face-to-face experience for a better way to stay in touch.Camera ShutterStay secure with a physical camera shutter. Video chat with peace of mind with a privacy camera you can close when not in use.4-Zone RGB Keyboard26-key rollover anti-ghosting technology helps keep your in-game movements precise. Personalize the RGB 4-zone backlighting in OMEN Gaming Hub.Microsoft CopilotDo more with AI as your personal assistant. Kickstart new projects with relevant answers, simplified solutions, and helpful advice. Copilot in Windows 11 is ready to support you whenever and wherever you need it.Ports1 USB Type-C (10Gbps signaling rate, USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge), 1 USB Type-A (10Gbps signaling rate), 2 USB Type-A (5Gbps signaling rate), 1 RJ-45, 1 Headphone/microphone combo, 1 AC smart pin, 1 HDMI 2.1Weighs 5.42 Lbs. And Measures 1.03" ThinPortable power in a laptop packed with exceptional cooling tech to empower you to take serious workloads on the road.Making Responsible ChoicesDesigned using responsible materials like ocean-bound plastic and post-consumer recycled plastic to help drive progress toward a more sustainable future.Technical SpecificationsProcessor: AMD Ryzen 9 8940HX Processor (up to 5.3 GHz max boost clock, 64 MB L3 cache, 16 cores, 32 threads)Display: 16" FHD+ (1920 x 1200), 144Hz, IPS, micro-edge, anti-glare, Low Blue Light, 300nits, 62.5% sRGB DisplayGraphics: NVIDIA GeForce RTX 5060 GPU (8GB GDDR7 dedicated)Memory: 32GB DDR5 RAMStorage: 1TB PCIe Gen4 NVMe M.2 SSDNetworking: Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.4 wireless cardOperating System: Windows 11 Home 64-bitBattery: 6-cell 83Wh, 230W AC power adapterCamera: HP True Vision 1080p FHD IR camera + integrated dual array digital microphones(SDB)Audio: DTS:X Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; HyperXKeyboard: Full-size, 4-zone RGB backlit, shadow black keyboard with numeric keypadSecurity: TPM, Camera privacy shutterDimensions: 14.07 x 10.59 x 0.94 in (front); 14.07 x 10.59 x 1.12 in (rear)Weight: 5.4 lbsI/O PortsUSB-C 3.2 Gen 22x USB-A 3.2 Gen 1USB-A 3.2 Gen 2HDMI 2.1Ethernet (RJ45)Headphone/microphone combo
| UPC | 196786662461 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP OMEN 16 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 62.5 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5.4 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L3 Cache | 64 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | HP OMEN 16 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | 230W AC Adapter with Power Cord, HP OMEN 16 Gaming Laptop, Headset by Ist Computers, User Manual |
| Warranty Type | Extended |
| Audio features | DTS:X Ultra, Dual speakers, HP Audio Boost, HyperX |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 6 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 9 8940HX |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR7 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, Ethernet, HDMI, Headphone, USB 3.1 Type A, USB 3.2 Gen 2 |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | Bezel-Less |
| CPU Model Speed Maximum | 5.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Specific Uses For Product | Developer, Entertainment, Gaming |
| Biometric Security Feature | Face Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 32 GB |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.07"L x 10.59"W x 1.12"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form