| Management number | 212246538 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $251.20 | Model Number | 212246538 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
NVIDIAQUADRORTX5000 16GB (4)DP+USBC
| UPC | 193015902770 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Model Name | NVIDIA Quadro RTX 5000 16GB (4)DP+USBc |
| Item Weight | 454 Grams |
| Manufacturer | hp |
| BuiltIn Media | Card |
| Number of Fans | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| Antenna Location | Professional |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR5X |
| Compatible Devices | Desktop |
| Memory Clock Speed | 2 GHz |
| Graphics Coprocessor | AMD FirePro 2270 |
| Graphics Description | Dedicated |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| Graphics Card Interface | AGP |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Global Trade Identification Number | 00193015902770 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form