| Management number | 216078362 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $148.00 | Model Number | 216078362 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core i3-1315U Processor Cores: 6 Total Cores (2 Performance-cores + 4 Efficient-cores) Processor Threads: 8 Threads Processor Speed: 4.50 GHz Max Turbo Frequency Graphics: Intel UHD Graphics for 13th Gen Intel Processors Operating system: Windows 11 64-bit Memory: 8GB DDR4 RAM Hard Drive: 256GB PCIe SSD Display: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), Anti-glare Connectivity: Wi-Fi and Bluetooth 4.2 wireless card Audio: Dual speakers Keyboard: Full Size Keyboard, with Numeric Keypad, US English Built-in HD Webcam: HD 720p Ports: 1 x USB Type-C 10Gbps signaling rate 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 x Ethernet (RJ-45) 1 x HDMI 1 x Multi-format Media Card Reader 1 x Headphone / Microphone Combo Jack 1 x AC smart pin Color: Black Dimensions L x W x H (inches): 14.1 x 9.5 x 0.78 Weight: 3.84 lbs
| UPC | 194850597305 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | UltraBook |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | UltraBook |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1315U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, audio devices, and other accessories that use USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full Size, NonBacklit, US English Layout |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | WiFi 6, Bluetooth 5.3, USB, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.1"L x 9.5"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form