| Management number | 216140549 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $260.00 | Model Number | 216140549 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Overview HP 17inch laptop touchscreen with pen features narrow bezels for presenting vibrant, crisp images; HP laptop touchscreen 17inch powered by the new 6 core intel processor and fast wireless Wi-Fi for high performance, instant responsiveness to get things done fast; Perfect for learning or working anywhere; HP 17.3 laptop touchscreen with USB-C port for ultra-quick data transfer, video streaming, and battery charging; HP touchscreen laptop 17 inch featuring 10 hours battery life and HP Fast Charge supports device to go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes, easily last the working day and all evening; HP laptop computer 17 inch touch screen ultralight design, easily take this thin and light PC from room to room or on the road. Specification Operating System: Windows 11 Display: 17 inch touchscreen, micro-edge, BrightView Processor: AMD Ryzen 5 7530U Graphics: Integrated AMD Radeon Graphics Wireless Connectivity: Wireless Wi-Fi 6 + Bluetooth Keyboard: Full-Size Keyboard with Numeric Keypad Communications: HP Truevision 720p HD Webcam + Integrated Digital Microphones Audio: HD Audio with stereo speakers Ports: 1x USB Type-C; 2x USB Type-A; 1x HDMI; 1x Headphone/microphone combo Battery Life: 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer battery; HP Fast Charge Additional Information: Dimension: 15.78 x 10.15 x 0.78 in; Weight: 4.58 lbs
| UPC | 198122165865 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptops 17 inch |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 17 Inches |
| Battery Life | 11 Hours |
| CPU Codename | 7530U |
| Chipset Type | AMD Ryzen 5 7530U |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 198122165865 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | battery |
| Screen Finish | Glossy |
| Series Number | 1 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Stereo speakers with HD Audio support |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | Ryzen 5 7530U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Touchpad Feature | Touchpad |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Stereo speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Vega 7 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15"L x 10"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form