| Management number | 216113932 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $379.60 | Model Number | 216113932 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits: CPU: AMD Ryzen 5 5500U (2.1 GHz base clock, up to 4.0 GHz max boost clock, 8 MB cache, 6 cores, 12 threads) Memory: Up to 32GB DDR4 SDRAM Hard Drive: Up to 2TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive Operating System: Windows 11 Home Display: 17.3" FHD (1920 x 1080) Display Fingerprint Reader: None Numeric Keyboard: Yes Ports: 1 x USB 3.0 Type-C 2 x USB 2.0 Type-A 1 x HDMI 1 x Microphone/Headphone Combo Jack 1 x AC Smart Pin Media Drive: SD Media Card Reader Graphics: AMD Radeon Graphics Optical Drive: None Wireless Connectivity: Wi-Fi and Bluetooth Webcam: HD Power Supply: 45W Dimensions &Weight: 15.78" x 10.15" x 0.78" 4.58 lbs Color: Natural Silver
| UPC | 196786247040 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Notebook |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.58 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU L2 Cache | 3 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Model Number | 0700 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 5500U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, SD cards, and other accessories that use USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi connections |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, Secure Digital Card, USB 2.0, USB 3.0 Type C |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Gaming, Business, Travel |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form