| Management number | 214873330 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $239.32 | Model Number | 214873330 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The versatile HP iPAQ hx2790 Pocket PC series delivers performance, connectivity, and enhanced security to suit your business and personal needs. Extended product lifecycle and common accessories means assured product availability and a better TCO for businesses. Quick Glance Installed Memory: 320 MB Wireless Internet: IEEE 802.11b Wi-Fi, Bluetooth 1.2 Bluetooth Operating System: Windows Mobile 5.0 Premium Interface Connection: 1 x IrDA Infrared, 1 x USB 1.1 - USB, 1 x RS-232 - Serial, 1 x DC Power Input, 1 x Cradle Connector, 1 x Mini-phone Headphone Expansion Slot: 1 x SDIO, 1 x CompactFlash (CF) Card System Processor Speed: 624 MHz Operating System: Windows Mobile 5.0 Premium Interface Connection: 1 x IrDA Infrared, 1 x USB 1.1 - USB, 1 x RS-232 - Serial, 1 x DC Power Input, 1 x Cradle Connector, 1 x Mini-phone Headphone Slots: 1 x SDIO, 1 x CompactFlash (CF) Card Memory Installed Memory: 320 MB Storage Size (ROM): 64 MB Display Display Size: 3.5 in Max Resolution: 240 x 320 Networking Included Network Card: IEEE 802.11b Wi-Fi, Bluetooth 1.2 Bluetooth Dimensions Weight: 5.80 oz Dimensions: 4.71" Height x 3" Width x 0.65" Depth
| Brand | HP |
|---|---|
| Color | Black |
| Generation | 1st Generation |
| Model Name | IPAQ |
| Model Year | 2005 |
| Screen Size | 3.5 Inches |
| Aspect Ratio | 1.33:1 |
| Display Type | 3.5 in, 240 x 320 |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | FA677B |
| BuiltIn Media | Speakers, USB Cable |
| Warranty Type | Extended |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Speed | 624 MHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | PXA270 |
| Operating System | Windows |
| Native Resolution | 240 x 320 |
| Compatible Devices | [Wide Range] |
| Hardware Interface | USB, USB 1.1 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 320 MB |
| Wireless Compability | 802.11b |
| Processor Description | Intel PXA270 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Memory Storage Capacity | 320 GB |
| Specific Uses For Product | personal |
| Display Resolution Maximum | 240x320 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 4.71"L x 3"W x 0.65"Th |
| Other Special Features of the Product | Microphone |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form