| Management number | 216097575 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $237.66 | Model Number | 216097575 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
hp laptop
| UPC | 194721622280 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Envy |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 4K |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 1.7 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 15M-ED0013DX |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | laptop |
| Series Number | 15 |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Speakers with HD Audio and High Definition Audio |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers, etc. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | PCI, Solid State Drive |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No optical storage Device |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.1"L x 9.1"W x 0.7"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | touchscreen |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form