| Management number | 216144349 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216144349 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
PRODUCT OVERVIEWDetailed Configuration:Substantial high-bandwidth 16GB RAM DDR5 to smoothly run your games and photo- and video-editing applications, as well as multiple programs and browser tabs all at once. A flash-based 512GB SSD has no moving parts, resulting in faster start-up times and data access, no noise, and reduced heat production and power draw on the battery.Key Specifications:Screen Size (inches): 16Screen Resolution: 1920 x 1200Touch Screen: YES2-in-1 Design: YESProcessor (CPU): Intel Intel Core Ultra 5 125USystem Memory (RAM): 16GB RAM DDR5Storage: 512GB SSD Graphics Type: IntegratedGraphics: Intel GraphicsOperating System: Windows 11 HomePorts: 1 x HDMI 2.1, 1 x Thunderbolt 4,2 x USB-A 3.1, 1 x USB-C 3.1,1xHeadphone Jack, 1xMicrophone InputBacklit Keyboard: YESFingerprint Reader: NOConectivity: Bluetooth, Wi-FiBattery: 4-cell Lithium-ionDimensions (inches): 14.04 x 9.68 x 0.72Weight (lbs): 4.14
| UPC | 198122136612 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP Envy |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 4.1 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Envy |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| BuiltIn Media | Laptop, 64GB USB Flash Drive |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| CPU Model Number | Intel Intel Core Ultra 5 125U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 125U |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connections. |
| Display Technology | IPS |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Intel Graphics |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, Thunderbolt, USB, Headphone, Microphone |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.04"L x 9.68"W x 0.72"Th |
| Other Special Features of the Product | 2-in-1/Convertible, Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form