| Management number | 216072693 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $240.00 | Model Number | 216072693 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Remarkably sleek but still exceptionally powerful, the latest ENVY laptop requires no compromises for portability. It's lean, sculpted, and equipped with the latest hardware to take on just about anything you want to throw at it.
| UPC | 191628223756 190781857822 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | 1KT02UA#ABA |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 2 Pounds |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Battery Life | 10.5 Hours |
| CPU Codename | Kaby Lake |
| Chipset Type | intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2133 MHz |
| Model Number | 13-ad010nr |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP ENVY Laptop 13-ad010nr |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Item Type Name | HP ENVY 13-inch Laptop, Intel Core i7-7500U, 8GB RAM, 256GB SSD, Windows 10 (13-ad010nr, Silver) |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 5 (Wi-Fi 5) |
| CPU Model Number | Core i7-7500U |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i7 |
| Touchpad Feature | [YES] |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1-year limited hardware warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11b, 802.11b/g, 802.11bgn |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR3 |
| Microphone Form Factor | omnidirectional |
| CPU Model Speed Maximum | 3.5 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | personal, gaming, business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Battery Average Life Standby | 10.5 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 53.6 Watt Hours |
| External Testing Certification | Energy Star |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Global Trade Identification Number | 00190781857822 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form