| Management number | 216076650 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $300.00 | Model Number | 216076650 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 193905414918 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | EliteDesk 800 G5 |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Item Weight | 2.12 Pounds |
| Screen Size | 1.00 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/LCD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Model Number | 7LJ71UT#ABA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | EliteDesk 800 G5 Desktop Mini PC |
| Cooling Method | Air |
| Item Type Name | Desktop Computer |
| Item Dimensions | 6.9 x 7 x 1.3 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-9700T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i7 2.0 GHz |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Card Ram | 1.00 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Specification Met | CECP, Energy Star, RoHS |
| Compatible Devices | Speakers |
| Hardware Interface | MicroSD, Mini-DisplayPort, USB 3.0 |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Speaker Description | Headphone |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Description | UHD Graphics 630 |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 3 Year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 1 |
| Video Output Interface | HDMI or DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wireless LAN |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Global Trade Identification Number | 00193905414918 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form