| Management number | 215159101 | Release Date | 2026/04/12 | List Price | $83.26 | Model Number | 215159101 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SpecificationsProcessor: Intel Core i7-6700, 3.40 GHz up to 4.00 GHz, 4 Cores, 8 ThreadsMemory: 8GB RAMHard Drive: 256GB Solid State DriveWireless connection: Bluetooth, WiFiOperating System: Windows 11 Professional (64-bit) - Support multiple languages: English, Spanish and French.Ports: 8×USB 3.0, 2×USB 2.0, 2×DisplayPort, 1×VGA, 1×RJ-45, 2×PS/2 ports, 1×3.5mm headphone/microphone combo jack.Included in the box1 x HP EliteDesk 800 G2 Small Form Factor Tower Desktop Computer PC1 x Keyboard1 x Mouse1 x USB WiFi Bluetooth Adapter1 x Power cable
| UPC | 799787176236 |
|---|---|
| Brand | HP |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP EliteDesk 800 G2 SFF |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED/LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP EliteDesk 800 G2 SFF |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| CPU Model Number | Core i7-6700 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, Headphone, USB, VGA |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Video Output Interface | DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form