| Management number | 216097438 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $872.00 | Model Number | 216097438 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Ultra 5-135U 1.60GHz Processor (15th Gen, upto 4.4 GHz, 12MB Cache, 12-Cores, 14-Threads, 2 Performance-cores)Storage: 1TB PCIe SSD (Solid State Drive)Memory: 64GB DDR5 SO-DIMMGraphics: Intel Graphics Integrated Graphics, Operating System: Windows 11 Pro-64Connectivity: Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth 5.3, Camera: WebcamInput/Output: Fingerprint, Black, Backlit KB Standard Keyboard, Display: 16.0" IPS WUXGA (1920x1200) 60Hz 16:10 DisplayPorts/Slots:, 1 x HDMI 2.1, 2 Thunderbolt 4, Headphone/Microphone Combo JackBattery: 65W PSU, Type-C Power-In, 3-Cell 56 WHr BatteryColor: Pike SilverForm/Style: StandardProduct Dimensions (WxLxH): 9.9 IN x 14.15 IN x 0.9 INWeight: 3.9lb
| Brand | HP |
|---|---|
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | EliteBook |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1920x1200 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.9 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | A6TE5UT#ABA |
| Power Device | [AC Adapter] |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Dockztorm USB Hub(Special Edition Portable Docztorm Data Hub) |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-135U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that support USB, HDMI, Thunderbolt, Wi-Fi, or Bluetooth connections. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIe |
| Speaker Description | B&O Speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | SO-DIMM |
| Microphone Form Factor | built-in |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 76 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10"L x 15"W x 0.75"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form