| Management number | 216065881 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $279.59 | Model Number | 216065881 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP EliteBook 840 G9 14" Laptop Intel Core i7-1265U (10-CORE) 512GB SSD 32GB RAM FHD 1000 NIT (1920x1200) IPS Non Touch Windows 11 Professional (Renewed)



| Brand | HP |
|---|---|
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | Elitebook |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | EliteBook 840 G9 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | Thunderbolt 4, HDMI |
| BuiltIn Media | 65W USB-C Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | I7-1265U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DIMM |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, audio peripherals, wireless keyboards, mice, and headphones |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 YEAR HP |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Optical Storage Device | NO |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, Thunderbolt, USB, HDMI, Audio |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13"L x 10"W x 1.2"Th |
| Global Trade Identification Number | 00810164571250 |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form