| Management number | 216074912 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $112.00 | Model Number | 216074912 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.



| UPC | 753575003005 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | Unknown |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.88 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Whiskey Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | EliteBook 840 G6 |
| Power Device | Internal battery |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery, Documentation, Carrying Case |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Product includes built-in speakers |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | 1.6 GHz core_i5 |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 140 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Other Than Listed |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, wireless keyboards, mice, and other Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, DisplayPort, VGA |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 8th generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | CD-ROM |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Hard Disk Rotational Speed | 1 RPM |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.21"L x 12.83"W x 4"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 Pro |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad (or trackpoint, if applicable), typical for HP Elitebook series, with standard functionality. |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form