| Management number | 212189521 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $92.00 | Model Number | 212189521 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||



| UPC | 728434035985 |
|---|---|
| Brand | ist computers |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Chromebook 11 Fortis |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | HD |
| Form Factor | Convertible |
| Item Weight | 3.8 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Ist computers |
| BuiltIn Media | 1 Year Warranty, 45W AC Adapter with Power Cord, HP Fortis x360 Chromebook, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N5100 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Memory Clock Speed | 4266 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | Storage |
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Lightweight, Spill Resistant, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form