| Management number | 216097030 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $90.00 | Model Number | 216097030 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP ProDesk 600 G1 - T - G5R59UT#ABA HP ProDesk 600 G1 - SFF - 1 x Core i5 4590 / 3.3 GHz - RAM 8 GB - HDD 500 GB - DVD SuperMulti - HD Graphics 4600 - GigE - Windows 7 Pro 64-bit / Windows 8.1 Pro downgrade - pre-installed: Windows 7 - vPro - Monitor : none - Smart Buy
| UPC | 888793269404 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | G5R59UT#ABA |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Item Weight | 19.05 Pounds |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP Business |
| Model Number | G5R59UT#ABA |
| Video Output | HDMI, DisplayPort, VGA |
| BuiltIn Media | Speakers, Keybord, Monitor, Mouse, DVD-Writer |
| Item Dimensions | 19.6 x 9.1 x 20.3 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | G5R59UT#ABA |
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 1150 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Unknown |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 4600 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | wired keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Video Output Interface | [POSSIBLE_INTERFACES: HDMI, DisplayPort, DVI] |
| CPU Model Speed Maximum | 3.3 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 500 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | personal |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 MB |
| Number of Component Outputs | 3 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form