| Management number | 212353870 | Release Date | 2026/04/06 | List Price | $86.00 | Model Number | 212353870 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Antenna:Internal Antenna Qty: 4 Directivity:Directional Interfaces: 1 x 1000Base-T (PoE) - RJ-45 ¦ 3 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 1 x USB 2.0 - Type A Capacity:Wireless clients per Wi-Fi radio: 255 ¦ BSSIDs per radio: 16 Compliant Standards: IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.3af, IEEE 802.11g, Wi-Fi CERTIFIED, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.11ac Connectivity Technology: Wireless Data Link Protocol: IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac Data Transfer Rate: 867 Mbps Features: Auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DFS support, Quality of Service (QoS), Trusted Platform Module (TPM), 2T2R MIMO technology, Maximum Ratio Combining (MRC), Low Density Parity Check (LDPC), Transmit Beam-forming (TxBF) ready, Energy Efficient Ethernet, Cyclic Delay Diversity (CDD), Space Time Blocking Code (STBC), Advanced Cellular Coexistence (ACC), ClientMatch, cyclic shift diversity (CSD), packet aggregation A-MPDU, packet aggregation A-MSDU, wireless intrusion protection, Air Monitor (AM) Form Factor: In-ceiling Frequency Band: 2.4 GHz, 5 GHz Line Coding Format: CCK, 64 QAM, 256 QAM, BPSK, QPSK, 16 QAM Performance: Maximum data rate (2.4 GHz): 400 Mbps ¦ Maximum data rate (5 GHz): 867 Mbps Spread Spectrum Method: OFDM, DSSS Status Indicators:Power, system, status Power Consumption Operational: 36 Watt Manufacturer Part Numbers: JW166A, AP-205H, APINH205.
| UPC | 190017020679 |
|---|---|
| Brand | HEWLETT PACKARD |
| Frequency | 5 GHz |
| Item Weight | 1.2 Pounds |
| Antenna Type | Internal |
| Manufacturer | Hewlett Packard |
| Model Number | JW166A |
| Control Method | Touch |
| Controller Type | Switch |
| Mfr Part Number | JW166A |
| Antenna Location | Desk |
| Frequency Band Class | Dual-Band |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11ac |
| Other Special Features of the Product | Access Point Mode, WPS |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form