| Management number | 216140363 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $138.91 | Model Number | 216140363 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sell computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in-depth inspection & testing.The product Bundled with RKPC Accessories: NVME/SATA Dual Protocol Hard Disk Box + 128GESATA Disk + Multifunctional Folding Universal Holder + 65W Mecha 4-IN-1 Data Cable + USB / Type-C 4-IN-1 HUB + RKPC HDMI CABLEHard Drive:128GB eMMCMemory:16GB DDR4 SDRAMDisplay:14-inch HD DisplayScreen Resolution:1366 x 768Processor:Intel Celeron N4120 Processor (4-Core, Up to 2.6 GHz, 4 MB Cache)Graphics:Intel UHD GraphicsOperating system:AI-Powered Windows 11 Home in S ModePorts:1 x Superspeed USB Type-C, 2 x Superspeed USB Type-A, 1 x HDMI 1.4b, 1 x Headphone/Speaker/Line-Out Jack, 1 x Multi-format SD Media Card ReaderWireless connectivity:Wi-Fi and BluetoothWebcam:YesColor:Natural SilverDimensions L x W x H (inches):12.76 x 8.86 x 0.71Weight:3.24 lbs
| UPC | 197497069754 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 14-dq0760dx |
| Model Year | 2017 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.24 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 14-dq0760dx |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter, Battery, Documentation, NVME/SATA Dual Protocol Hard Disk Box, 128GESATA Disk, Multifunctional Folding Universal Holder, 65W Mecha 4-IN-1 Data Cable, USB / Type-C 4-IN-1 HUB, RKPC HDMI CABLE |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Basic audio with webcam and microphone |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron N4120 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Celeron N4000 |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Integrated |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Screen Bezel Thickness | 0.71 inches |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Work, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 12"W x 1"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office, Windows 11 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form