| Management number | 216081331 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $192.00 | Model Number | 216081331 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Accessory: WOWPC Recovery USB Processor: Intel Core i3-1315U (10MB Intel Smart Cache) Processor Cores: 6 Total Cores (2 Performance-cores + 4 Efficient-cores) Processor Threads: 8 Threads Processor Speed: 4.50 GHz Max Turbo Frequency Graphics: Intel UHD Graphics for 13th Gen Intel Processors Operating system: Windows 11 Memory: Up to 32GB DDR4 RAM Hard Drive: Up to 2TB PCIe NVMe M.2 SSD No Optical Drive Display: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), Anti-glare Connectivity: Wi-Fi and Bluetooth 4.2 wireless card Audio: Dual speakers Keyboard: Full Size Keyboard, with Numeric Keypad, US English Built-in HD Webcam: HD 720p Ports: 1 x USB Type-C 10Gbps signaling rate 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 x Ethernet (RJ-45) 1 x HDMI 1 x Multi-format Media Card Reader 1 x Headphone / Microphone Combo Jack 1 x AC smart pin Color: Black Dimensions L x W x H (inches): 14.1 x 9.5 x 0.78 Weight: 5.14 lbs
| UPC | 194850793691 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | G9 |
| Model Year | 2025 |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | 250 |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1315U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i3 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Webcam Capability | Yes |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac, 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.1"L x 9.5"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Ethernet Port, HDMI Port, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form