| Management number | 216065872 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $219.60 | Model Number | 216065872 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
For quality assurance purposes, we may unseal the original packaging to conduct performance tests, quality checks, and install requested upgrades. Computers without specified upgrades will be delivered in their original factory-sealed condition without additional testing. Our rigorous validation process minimizes potential defects and ensures you receive a fully functional system customized to your requirements. Display: 17.3" diagonal, HD+ (1600 x 900), Touch, BrightView, 250 nits Graphics: Intel Graphics Processor: Intel Core i5-1334U (up to 4.6 GHz, 12 MB L3 cache, 10 cores, 12 threads) System Memory (RAM): 8 GB DDR4 RAM Storage Capacity: 256GB SSD Fingerprint reader: YES Webcam: True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Wireless Connectivity:Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.4 wireless card Ports:2x USB Type-A 1x USB Type C 1x HDMI 1.4b 1x Headphone/Microphone Combo Jack Operating System: Windows 11 Home Color: Natural Silver Dimensions:15.78 x 10.15 x 0.78 Inches
| UPC | 198701945819 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop |
| Resolution | 1600x900 |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP Laptop |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1334U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other common accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keypad, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency, 5 GHz Radio Frequency, 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Front Photo Sensor Resolution | 720 MP |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form