| Management number | 216132753 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $231.60 | Model Number | 216132753 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Power to do what matters most. The HP 15.6 inch Laptop PC combines the reliable processing power of an Intel i3 processor, ample storage, and powerful graphics, giving you the power and capacity to do more. With a thin and light design, take this PC anywhere. Do more with a micro-edge HD display and enjoy vivid and flicker-free images. Processor: Intel Core i3-1215U (Up to 4.4 GHz Max Boost Clock, 10 MB L3 Cache, 6 cores, 8 threads) Graphics: Intel UHD Graphics Display: 15.6-inch diagonal, HD (1366 x 768), touch, micro-edge, BrightView Operating system: Windows 11 Pro Software: Free Lifetime Microsoft Office Memory: 16 GB DDR4-3200 MT/s RAM Storage: 1TB Storage (512 GB PCIe NVMe M.2 SSD + 500 GB External Drive) Optical Drive: No Connectivity: Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3 combo Audio: HD Audio with stereo speakers Keyboard: Full-size, natural silver keyboard with numeric keypad Webcam: HP True Vision HD camera with privacy shutter and mic mute key Ports: 1x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only) 2x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1x HDMI 1.4b 1x Headphone/microphone combo 1x AC smart pin Battery: 3-cell, 41 Wh Li-ion battery, Up to 9 hours Color: Natural Silver Dimensions (W x D x H): 14.17 x 9.29 x 0.73 inches Weight: 3.52 lbs Accessory: MarxsolAccessory (6-in-1 USB-C docking station hub, USB extension cord, HDMI cable, mouse pad, wireless mouse, and 500GB external hard drive)
| UPC | 194441116991 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 2025 Flagship 15 Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 2025 Flagship 15 Laptop |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, 6-in-1 USB-C Docking Station Hub, HDMI cable, USB Cable, Mouse Pad, Wireless Mouse, 500GB portable hard drive |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1215U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Display, Keyboard, Mouse, Storage Devices, Printers |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB 3.0 Type A, USB 3.0 Type C |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad, Microphone |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4400 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | BrightView, HD Audio, Lifetime MS Office, Numeric Keypad, Touchscreen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form