| Management number | 216072706 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $304.00 | Model Number | 216072706 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertisedSpecifications:Brand: HPSeries: HP 17.3" HD+ LaptopOperating System: Windows 11 ProProcessor:• Brand: Intel• Model: Intel Core i3-N305• Cores: 8-Core• Max Clock Speed: Up to 3.8 GHzDisplay & Graphics:• Screen Size: 17.3" HD+ (1600 x 900)• Display Type: LED, Anti-Glare• Brightness: 250 nits• Graphics: Intel UHD Graphics• Touchscreen: NoMemory & Storage:• RAM: Up to 32GB DDR4• Storage: Up to 1TB SSD• Storage Type: SSDAudio:• Audio Technology: HD AudioConnectivity & Ports:• 1 x HDMI 1.4• 1 x USB-C 3.0• 2 x USB-A 3.0• 1 x AC Smart Pin• 1 x Headphone/Microphone Combo JackFeatures:• Integrated Windows Copilot (AI Assistant)Physical Specs:• Dimensions: 15.78" (L) x 10.15" (W) x 0.78" (H)• Weight: Approx. 4.6 lbsSummary:The HP 17 is a dependable daily driver designed for professionals, students, and home users seeking a large display and modern performance. With Windows 11 Pro and Intel’s efficient N-series processor, it delivers a perfect balance of power, usability, and value.
| UPC | 197961597738 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 17 inch Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | HP 17.3 Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1* Accessories Kit, 1* HP 17.3" Laptop, 1* Instruction Manual, 1* Power Adapter |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | N305 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Touch Screen Type | Non-touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless headphones, and other USB/Bluetooth accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | 17.3" HD+ IPS Display, Copilot Key, Fast Charge, Long Battery Life, Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form