| Management number | 216141632 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $160.00 | Model Number | 216141632 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP 2025 14" Laptop, Intel Processor N150, Windows 11 Pro, 16GB RAM, 128GB UFS + 256GB Micro SD, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, HD Display, Long Battery Life - Natural SilverStatementOriginal Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.Specifications• Brand: HP• Model Number: 14-dq6011dx• Year of Release: 2025• Color: Natural SilverDisplay• Screen Size: 14 inches• Display Type: LED• Screen Resolution: 1366 x 768 (HD)• Touch Screen: No• Brightness: 250 nits• Display Surface: Anti-glare• Color Gamut (Standard RGB): 62.5%Processor & Graphics• Processor: Intel Processor N150• Processor Cores: 4-core (Quad-core)• Processor Speed: Up to 3.6GHz• Graphics: Intel Graphics• Graphics Type: IntegratedMemory & Storage• System Memory (RAM): 16GB DDR4• Storage: 128GB Universal Flash Storage + 256GB Micro SD CardOperating System & Connectivity• Operating System: Windows 11 Pro• Wireless Connectivity: Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.4 Wireless CardPorts & Slots• 1 x HDMI 1.4• 2 x USB-A 3.0• 1 x USB-C 3.1• 1 x Headphone/Microphone Combo Jack• 1 x Media Card Reader• 1 x AC Smart PinBattery & Charging• Battery Life (up to): 11.5 hours (Video playback); up to 9 hours (Wireless streaming)• HP Fast Charge: Charges from 0% to 50% in about 45 minutesMultimedia & Audio• Front-Facing Camera: 720p HD• Built-In Microphone: Yes• Audio: Tuned Stereo SpeakersPhysical Specifications & Warranty• Dimensions: 12.76" x 8.86" x 0.71"• Weight: 3.24 pounds• Manufacturer Warranty: 1 year
| UPC | 197961746280 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | natural silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptops |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1366x768 pixels |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU L1 Cache | 4 MB |
| Chipset Type | Intel Chipset |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 14 inch Laptop |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1*HP 14" Laptop, 1*Instruction Manual, 1*Power Adapter, 1*SD Card 256GB, Accessories |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | HD audio |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | N150 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD webcam |
| Compatible Devices | Mouse, Keyboard, External Display, Storage Devices, Headphones, and other accessories using USB, HDMI, or wireless connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 25 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 0.71"W x 8.86"Th |
| Automatic Backup Software Included | Window 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 3 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | 1-Year Office 365, Bluetooth 5.4, Copilot AI, Long Battery Life, Wi-Fi 6 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form