| Management number | 216144870 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216144870 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 689808155633 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Gold |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Pavillion |
| Model Year | 2018 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 7 Hours |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | Touchscreen |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | LAPTOP |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1335U |
| Operating System | Windows 10 |
| Processor Series | Core i5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front-facing HD webcam |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Ethernet, HDMI, USB, USB Type C |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Memory Clock Speed | 3.4 GHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated, Intel Iris Xe Graphics |
| HumanInterface Input | Keyboard, Keypad, Numeric Keypad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Warranty Description | 1 YEAR |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Multimedia |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Battery Average Life Standby | 7.75 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 5 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15"L x 2"W x 11"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form