| Management number | 216065939 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $600.29 | Model Number | 216065939 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: 11th Gen Intel Core i7-11700F 2.50GHz 8-Core Processor (16MB Cache, up to 4.90GHz)Memory: Up to 64GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 2TB PCIe NVMe M.2 Solid State Drive + 8TB Hard Disk DriveGraphics: NVIDIA GeForce GTX 1660 SuperOperating System: Windows 11 HomePorts: 1 x USB 3.0 Type-C, 4 x USB 3.0 Type-A, 4 x USB 2.0 Type-A, 1 x headphone/microphone Combo, 1 x RJ-45, 1 x HDMI, 1 x DVI, 1 x DisplayPort, 1 x Media Card Reader, 1 x Microphone In, 1 x Analog Line In, 1 x Front Left/Right & HeadphonesBluetooth: YesOptical Drive: NoneWireless Connectivity: Realtek 802.11a/b/g/n/ax Wi-Fi WLAN and Bluetooth 5 comboWeight: 13.14 PoundsColor: Grey
| UPC | 196188988787 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ENVY |
| Model Year | 2022 |
| Style Name | Intel Core i7-11700F Processor |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | TE01 |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 12 x 6 x 13 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 2.5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Card Ram | 6.00 |
| Hardware Interface | USB |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Nvidia Ge Force Rtx 3060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | HDD, SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Memory Storage Capacity | 1000 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form