| Management number | 216086029 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $299.60 | Model Number | 216086029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||


| Brand | HP |
|---|---|
| Color | Silver |
| Voltage | 12 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | TPN-I139_947N1AV |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.41 Kilograms |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU Codename | Tiger Lake |
| CPU L2 Cache | 1 MB |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | CN |
| Model Number | TPN-I139_947N1AV |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | HP Essential Laptop |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1334U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Bluetooth 5, HDMI, Headphone, Solid State Drive, USB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | stereo speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touchscreen |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Number of Ethernet Ports | 3 |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 2666.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| LithiumBattery Energy Content | 90 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.51"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form