| Management number | 216114117 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $280.00 | Model Number | 216114117 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Thoughtfully Crafted: Get things done with a peace of mind, the HP 17 Laptop PC is designed with ocean-bound plastic. See more on the 17-inch diagonal high resolution screen with a narrow bezel, and get comfy while you type with a new lift-hinge that elevates the keyboard. Power Through: Multitasking feels easy and fast with the performance of an Intel processor, powerful graphics, and speedy Wi-Fi technology. Store more of what you love with a lot of storage. Breathe Easy: Everyday computing made easy, with comfort features like HP Fast Charge and a big click pad, this laptop let's you do you.
| UPC | 194850458125 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP laptop |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.25 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Battery Life | 8 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 0023dx |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| CPU Model Number | i5-1135G7 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | No |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Non Touch |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Keyboard, Mouse, Storage Device |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | 1 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Ergonomic, Full-size with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Display Resolution Maximum | 1922 x 1080 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 16"L x 12"W x 2"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form