| Management number | 216066608 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $268.00 | Model Number | 216066608 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: AMD Ryzen 3 5300U ( 4 Cores, 8 Threads, up to 3.8GHz) Graphics: AMD Radeon Graphics Operating System: Windows 11 Home Memory: 16GB DDR4 RAM Hard Drive: 512GB PCIe SSD Display: 17.3" HD (1600 X 900) , Anti-Glare Connectivity: Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.2 Audio: HD Audio with stereo speakers Keyboard: Full-size Keyboard with Numeric Keypad Webcam: HD 720p Camera Ports: 1 × USB Type-C 5Gbps (supports data transfer only) 2 × USB Type-A 5Gbps 1 × HDMI 1.4b 1 x AC Smart pin adapter plug 1 x Headphone/Microphone Combo Jack Battery: Up to 9 hours Color: Silver Dimensions (L x W x H): 15.78 x 10.15 x 0.78 inches Weight: 4.58 lbs
| UPC | 194850775079 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 17 |
| Resolution | 1600x900 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | HP 17 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 3 5300U |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Ryzen 3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, audio devices, and other standard accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | Ryzen 3000 |
| Graphics Coprocessor | AMD Ryzen 3 5300U |
| Graphics Description | Integrated |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, USB-C, USB-A, HDMI, Audio Jack |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form