| Management number | 216097445 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $264.00 | Model Number | 216097445 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Specs Screen Size: 17.3 inches Screen Resolution: 1600 x 900 (HD+) Brightness: 250 nits Color Gamut (NTSC): 60 percent Processor Model: Intel Core i3 Graphics: Intel UHD Graphics Display Connector(s): 1 x HDMI 1.4 Display Type: LED Display Surface: Anti-glare CPU Boost Clock Frequency: 3.8 gigahertz Number of CPU Cores: 8-core CPU Cache Memory Level: L3 L3 Cache: 6 megabytes Graphics: Intel UHD Graphics Operating System: Windows 11 Pro Display Connector(s): 1 x HDMI 1.4 Number of HDMI Outputs (Total): 1 USB Ports: 1 x USB-C 3.0, 2 x USB-A 3.0 Headphone Jack: Yes Microphone Input: Yes Wireless Connectivity: Bluetooth, Wi-Fi Wireless Networking Standard: Wi-Fi 6 Dimensions: 0.78 inches*15.78 inches*10.15 inches Product Weight: 4.6 pounds
| UPC | 196068302160 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 17-cn0000 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Color Gamut | 60.0 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 17-cn0000 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Screen Finish | Matte |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | I3 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 10.15"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form