| Management number | 216077263 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $280.00 | Model Number | 216077263 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.SpecificationsBrand:HPColor:SilverOperating System:Windows 11 ProPROCESSOR:Processor Brand: IntelProcessor Model: Core i5-1334UProcessor Cores: 10-coreProcessor Threads: 12 threadsL3 Cache: 12 MB L3 cacheProcessor Speed: up to 4.6 GHzGRAPHINCSGraphics: Intel GraphicsGraphics Type: IntegratedDISPLAY:Screen Size: 17.3 InchesMaximum Resolution: HD+ (1600 x 900), BrightView, 250 nitsRAM & ROMSystem Memory (RAM): 20GB RAM DDR4Storage Capacity: 512GB SSDSPECIAL FEATURESFingerprint Reader: YESBacklit Keyboard: YESCONNECTIVITYWireless Connectivity: Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6Front-Facing Camera: HP True Vision 720p HD cameraDIMENTIONSDimension: 15.78"W x 10.15"D x 0.81 "HWeight: 4.7 poundsPORTS1 x HDMI 2.12 x USB 3.2 Type-A1 x USB 3.2 Type-C1 x Headphone/Microphone JackOptical Drive Type:NoManufacturer's Warranty:1 year
| UPC | 197961917574 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 17 Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | hp 17.3 laptop |
| Video Output | HDMI 1.4b |
| BuiltIn Media | Accessories, HP 17 inch Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1334U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity options |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 20 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, USB Type-C, USB Type-A, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Numeric Keypad, Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.4, Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form