| Management number | 216067522 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $479.60 | Model Number | 216067522 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| Brand | MKY ITECH |
|---|---|
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.82 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 7530U |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | 7530U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive/In-Cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, USB devices, wireless devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.3, USB-C, USB-A, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad, Touch Screen |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form