| Management number | 216141723 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $439.60 | Model Number | 216141723 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
With big touch screen and lightweight build, the HP 17” laptop computer touchscreen makes browsing and working super easy. Perfect for work, school, or home, the newest, large 17.3 inch HP Touch screen Laptop with Windows 11 has you covered. Long-lasting battery life and HP Fast Charge (50% charge in 45mins) technology lets you work, watch, and stay connected all day OS & AI Ready Windows 11 Pro 64-bit - Enterprise OS, perfect for business, work, school and everyday use Microsoft Copilot - kickstart your creativity and productivity with generative AI Copilot key - accesses your AI-powered assistant instantly CPU AMD Ryzen 5 6-core processor (16 MB cache, 12 threads, up to 4.3 GHz) - effortlessly handle the daily or demanding computing tasks Memory & Storage 32 GB DDR4 RAM - easy multitasking, effortless browsing and streaming 1TB PCIe SSD - quick boot-up and tons of space for files Display & Graphics 17.3" HD+ (1600 x 900) touch display, slim bezel, BrightView, 250 nits – Big screen with AMD Radeon graphics for smooth videos and casual gaming Ports Realtek Wi-Fi 6(3x faster than WiFi 5)+Bluetooth 5.4(Gigabit data rate) USB-C(5Gbps data transfer)+2x USB-A, HDMI 1.4b – Easy connection for all your devices Webcam HP True Vision 720p HD camera+dual array digital microphones - enjoy face-to-face video chats in vibrant clarity and cinematic HD Audio+tuned stereo speakers Included Premium Accessory Suite: a premium accessory suite added for enhanced productivity Premium Design Full-size keyboard with numeric keypad Slim, sleek, durable silver design. Thin and light, easily portable even for a 17.3" laptop notebook computer
| UPC | 195122134600 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP-17 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP-17 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Ryzen 5 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Laptop, External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| CPU Model Generation | 7000 series |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, USB-C, USB-A, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Other Special Features of the Product | Copilot key |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form