| Management number | 216115492 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $320.00 | Model Number | 216115492 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP 17 inch Laptop - Intel i3Statement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertisedSpecificationsBrand: HPSeries: HP 17.3 HD+ LaptopOperating System: Windows 11 ProColor: Natural SilverProcessor:• Brand: Intel• Model: Intel Core i3-N305• Cores: 8-Core• Max Clock Speed: Up to 3.8 GHzDisplay Graphics:• Screen Size: 17.3 Inch HD+ (1920 x 1080)• Display Type: LED, Anti-Glare• Brightness: 250 nits• Graphics: Intel UHD Graphics• Touchscreen: NoMemory and Storage:• Memory: 16 GB 3200 MHz DDR4 RAM• Storage: 1 TB SSDAudio:• Audio Technology: HD AudioConnectivity and Ports:• 1 x HDMI 1.4• 1 x USB-C 3.0• 2 x USB-A 3.0• 1 x AC Smart Pin• 1 x Headphone/Microphone Combo JackFeatures:• Integrated Windows Copilot (AI Assistant)Physical Specs:• Dimensions: 15.78" (L) x 10.15" (W) x 0.78" (H)• Weight: Approx. 4.6 lbs
| UPC | 197961562354 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 17 inch Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 17-cn3083st |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1* HP 17.3" Laptop, 1* Instruction Manual, 1* Laptop Accessories Kit(ship separately), 1* Power Adapter |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | i3-N305 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Wireless Technology | Bluetooth, Cellular, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | Standard |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 6 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | 17.3" HD+ IPS Display, Copilot Key, Fast Charge, Intel 8-Core Processor, Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form