| Management number | 216101726 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $528.00 | Model Number | 216101726 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Get things done anywhere with the compact HP Laptops 17 inch. The lightweight HP Core i5 laptop thoughtfully combines performance and comfort with a durable design. Enjoy reliable performance with an Intel Processor, fast Wi-Fi, and ample storage, a bigger, bolder, picture-perfect display, outstanding audio, and advanced collaboration technology. OS Windows 11 Pro 64-bit - elevate every workstyle and productivity with AI-powered efficiency and enterprise grade protection CPU Intel Core i5 processor (12 MB cache, 10 cores, 12 threads, up to 4.6GHz Turbo) Memory 64 GB DDR4 RAM for fast multitasking, seamless browsing and streaming Storage 2 TB PCIe NVMe M.2 SSD for rapid bootup and dependable storage Display & Graphics 17.3-inch FHD IPS, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC - a ultra thin screen with narrow bezels Intel Iris Xe graphics enhance your business capabilities with vibrant visuals and efficient processing Connectivity Realtek Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 (Gigabit data rate) 5Gbps signaling rate USB-C (data transfer) + 2x USB-A, HDMI 1.4b, Camera HP True Vision 720p HD camera. Enjoy face-to-face video chats in vibrant clarity and cinematic HD Audio with B&O-tuned stereo speakers Included Lifetime Office Premium Accessory Suite: 8-in-1 Docking Station (SD card reader, SuperSpeed USB-C & USB-A, PD, 4K HDMI, RJ-45), 3-in-1 charging cable, Ethernet cable Premium Design Full-size keyboard with a number pad and lift-hinge design for more natural typing and number crunching With a sleek silver finish, and thin, light weight and portable design, the HP computer laptop blends professionalism and style
| UPC | 195122685355 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Essential 17 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 13.14 Pounds |
| Screen Size | 17 Inches |
| Battery Life | 8.5 Hours |
| Chipset Type | Intel Core i5 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 17 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Screen Finish | Matte |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | High-quality built-in speakers with B&O tuning for enhanced audio experience |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1335U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | 720p HD |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Devices, Printers, etc. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 16 |
| Speaker Description | Dual stereo speakers, custom-tuned by B&O, with HD Audio for cinematic entertainment |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Microphone Form Factor | Dual-array microphones |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.81"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 |
| Notebook Pointing Device Description | Trackpad |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form