| Management number | 216144465 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $360.00 | Model Number | 216144465 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
StatementOriginal Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.Specifications• Brand: HP • Model: HP 17 Laptop • Color: Natural Silver • Operating System: Windows 11 ProProcessor• Processor Brand: Intel • Processor: Intel i5-1334U (13th Gen) • Processor Core: 10 Cores; 12 Threads • Processor Speed (up to): 4.60 GHzDisplay & Graphics• Screen Size: 17.3 inches • Screen Resolution: HD+ (1600 x 900) • Display Type: 17.3" BrightView, Anti-Glare • Graphics: Intel UHD GraphicsAudio & Communications• Audio: Dual Speakers • Wireless Connectivity: Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.3 • Webcam: HP True Vision 720p HD with Temporal Noise Reduction • Microphone: Integrated Dual Array Digital MicrophonesKeyboard & Security• Keyboard: Full-size Keyboard with Numeric Keypad • Security Feature: Fingerprint ReaderMemory & Storage• Memory (RAM): 16 GB DDR4 • Storage: 1 TB PCIe NVMe SSD Ports & Slots• 1 x USB Type-C 5Gbps (Supports data transfer only) • 2 x USB Type-A 5Gbps • 1 x HDMI 1.4b • 1 x Headphone / Microphone Combo Jack • 1 x AC Smart Pin (Power Jack)Additional Information• Approximate Weight: 4.58 lbs • Dimensions: 15.78" W x 10.15" D x 0.78" H • Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion • Optical Drive: None • Warranty: HP 1 Year Warranty
| UPC | 197961819632 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Model Name | HP 17 Laptop |
| Model Year | 2026 |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | hp 17.3 laptop |
| BuiltIn Media | Accessories, HP 17 inch Laptop |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1334U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.78"L x 10.15"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Numeric Keypad, Wi-Fi 6 & Bluetooth 5.4, Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form