| Management number | 216097192 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $583.60 | Model Number | 216097192 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
WWC specialize in computers with personalized configurations. The factory packaging may be unsealed for installation of upgrades to meet the advertised specifications. The modified product will undergo professional testing and then resealed.HP 17 inch LaptopDisplay: 17.3" HD+ (1600 x 900) Touchscreen Anti-glare 250 nits 62.5% sRGB Thin Bezel DisplayCPU: Intel Core 5 120U 10-Core Processor (Up to 5.0 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB Intel Smart cache, 10 Cores: 2 Performance Core + 8 Efficient Core, 12 Threads)Graphics: Intel Graphics Memory: Upgraded to 64 GB DDR4 SDRAM 3200 MHzHard Drive: Upgraded to 2TB NVMe M.2 SSDOperating System: Windows 11 HomeOptical Drive: No Optical DriveWireless Connectivity: Realtek Wi-Fi 6 (2x2) Bluetooth: Bluetooth 5.3Camera: 720p HD CameraPower: 41Wh Lithium-Ion, with 45W AC AdapterPorts: 1x USB-C 3.2 Gen 2 (Power Delivery and DisplayPort 1.4 and Power-off Charging and 10Gbps), 2x USB 3.2 Gen 1 (5Gbps); 1x HDMI 1.4; 1x Headphone / microphone combo jackSize and Weight: 15.78" L x 10.15" W x 0.78" H inches, 4.84 lbsColor: Natural SilverWWC 32GB USB Drive included
| UPC | 197498044842 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Natural Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 17-CN400 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1600 x 900 |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200.5 MHz |
| Model Number | 17-CN400 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 45W AC Adapter, WWC 32GB USB Drive |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core 5 120U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1600 x 900 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone, Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit, Full-size with Numpad |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.79"L x 10.14"W x 0.79"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, Backlit Keyboard, HD Audio, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form