| Management number | 216144755 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $12.00 | Model Number | 216144755 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement: Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertisedGENERAL INFORMATIONBrand: HPSeries: 15-fd0130wmColor: Moonlight BlueOperating System: Windows 11 ProPROCESSORBrand: IntelModel: Intel Core i3-N305Number of Cores: 8Number of Threads: 8Base Frequency: 1.8 GHzTurbo Frequency: Up to 3.80 GHzL3 Cache: 6MBGRAPHICSGraphics Type: IntegratedModel: Intel UHD GraphicsDISPLAYDisplay Size: 15.6 inchesTouchscreen: TRUEResolution: 1920 x 1080 (Full HD)Display Screen Type: IPS, Micro-edge, Anti-GlareBrightness: 300 nitsColor Gamut: 45% NTSCMEMORYInstalled RAM: 16 GBType: DDR4 SDRAMSTORAGEInstalled Storage: 1 TBType: PCIe NVMe SSDPORTS & CONNECTIVITY1 x USB Type-C (5Gbps, Data Transfer Only)2 x USB Type-A (5Gbps)1 x HDMI 1.4b1 x Headphone/Microphone Combo Jack1 x AC Smart Pin (Power Adapter Port)WIRELESSWi-Fi: Wi-Fi 6 (802.11ax) (Realtek 2x2)Bluetooth: Bluetooth 5.4AUDIO & VIDEOWebcam: HP True Vision 720p HD CameraBuilt-In Microphone: TRUE (Dual Array Digital Microphones)Speakers: Dual SpeakersINPUTKeyboard: Full-size Keyboard with Numeric KeypadKeyboard Color: Soft GreyPHYSICAL SPECIFICATIONSWidth: 14.17 inchesDepth: 9.29 inchesHeight: 0.73 inchesWeight: 3.52 lbsPOWERPower Supply: 45 W Smart AC Power AdapterWHAT'S IN THE BOXHP 15.6-inch Laptop Computer45W Power Adapter & CableUser Guide and DocumentationAccessories
| UPC | 197961745986 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Moonlight Blue |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15.6 Touchscreen Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 45 |
| Form Factor | Traditional |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L3 Cache | 6 MB |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 15-fd0130wm |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 1* HP 15.6" Laptop, 1* Instruction Manual, 1* Laptop Accessories Kit, 1* Power Adapter |
| Screen Finish | Glossy |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | N305 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual Speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | Thin |
| CPU Model Speed Maximum | 3.8 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Developer, Entertainment |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | 15.6'' FHD Anti-Glare Touchscreen, Copilot Key, Intel 8 Core Processor, Numeric Keypad, Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form