| Management number | 216138134 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $280.00 | Model Number | 216138134 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
♥Powerful Performance: Equipped with an Intel Core i3-N305 processor, this laptop delivers reliable performance for connections, learning, and entertainment.♥Extended Battery: Offers an impressive battery life of up to 9 hours and 45 minutes for video playback, allowing for extended use without frequent recharging.♥Smart Assistance: Includes a Copilot key for quick access to the AI-powered Copilot assistant, offering intelligent assistance and fast answers.♥Secure Communication: Boasts an HD camera with a privacy shutter and a microphone mute key for secure and private collaboration.General informationBrand: HPProduct Name: HP 15.6 Touchscreen LaptopOperating System: Windows 11 ProColor: Moonlight BlueCopilot AIProcessorCore i3-N305Total Cores: 8Total Threads: 12Cache: 12 MB Intel Smart CacheGraphicsIntel UHD GraphicType: IntegratedDisplayDisplay Type:LEDScreen Size: 15.6 inches FHD Anti-glare Touchscreen DisplayScreen Resolution: 1920 x 1080 (Full HD+)Refresh Rate: 60HzBrightness: 250 nitsMemory & StorageUp to 16 GB RAM 5600MT/sUp to 1 TB PCIe SSDPorts & Slots2 x USB-A 3.21 x USB-C 3.21 x HDMI 1.4b1 x AC smart pin1 x Headset JackWirelessIntel Wi-Fi 6BluetoothStereo SpeakersDimensions & Weight14.17 x 0.73 x 9.29 inches3.752 pounds
| UPC | 198828896582 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | 16GB RAM | 1TB SSD |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15 laptop |
| Model Year | 2026 |
| Resolution | 1600x900 pixels |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Netbook |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Chipset Type | Intel i3 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | keyboard, touchscreen, webcam |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | Core i3 N305 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | GDDR4 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External Display, Keyboard, Mouse, Storage Device, Printer |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.12"L x 9.24"W x 0.75"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | AI Copilot, Anti-glare Touchscreen, Long Battery Life, Windows 11 Pro |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form