| Management number | 216114357 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $167.20 | Model Number | 216114357 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Standing screen display size: 15.6 InchesScreen Resolution: 1366 x 768 pixelsProcessor: 4.1 GHz ryzen 3RAM: LPDDR5Memory Speed: 5500 MHzGraphics Coprocessor: AMD Radeon GraphicsCard Description: IntegratedWireless Type: BluetoothBrand: HPHardware Platform: PCOperating System: Windows 11 ProItem Weight: 3.52 poundsProduct Dimensions: 14.17 x 9.29 x 0.73 inchesColor: Natural silverNumber of Processors: 4Computer Memory Type: DDR5 RAMHard Drive Interface: PCIE x 16
| UPC | 198990553467 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Pale Silver |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | HP |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 5500 MHz |
| Model Number | HP |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.1 GHz |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 3 7320U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 3 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, USB devices, wireless keyboards, wireless mice, wireless headphones |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 2 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Touch |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.1 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 10 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form