| Management number | 216082075 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $492.00 | Model Number | 216082075 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel 12th Generation Core i7-1255U Graphics: Intel Iris Xe graphics Operating system: Windows 11 Home 64-bit Memory: 32GB DDR4 SO-DIMM Hard Drive: 1.5TB Storage ( 1TB PCIe SSD + 500GB External ) Optical Drive: No Display: 15.6-inch diagonal, FHD (1920 x 1080), touch, IPS, micro-edge, BrightView, 300 nits, 45% NTSC, 85% Screen to body ratio Connectivity: Wi-Fi 6E (1x1)(19c) and Bluetooth 5.3 wireless card Audio: High Definition (HD) Audio, Dual Array Digital Microphone Sound: HD Audio with stereo speakers Keyboard: Full-size, soft grey keyboard with numeric keypad Touchpad: HP Imagepad Built-in HD Webcam: HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones Security: Camera privacy shutter, Mic mute key Ports: 1 x USB 3.0 Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) 2 x USB 3.0 Type-A 5Gbps signaling rate 1 x AC Smart Pin 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone/microphone combo Battery: Up to 9 hours and 30 minutes (video playback) Up to 8 hours (wireless streaming) Color: Silver Dimensions L x W x H (inches): 14.17 x 9.29 x 0.73 Weight: 3.52 lbs Software: HP Support Assistant, myHP, HP BIOS Protection, 1-Year 100GB Dropbox cloud storage, McAfee 30-day trial, AI Noise Removal Certificate: ENERGY STAR certified, EPEAT Gold registered
| UPC | 194850150364 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | HP 15 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger |
| HardDrive Size | 1.5 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| CPU Model Number | 12th Generation Intel Core i7-1255U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | USB devices, external displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, or wireless connectivity options. |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Full-size, Chiclet, Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3 |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Numeric Keypad, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form