| Management number | 216097173 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $616.00 | Model Number | 216097173 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested Processor: Intel Core i7-1255U Processor (12th Gen, up to 4.7 GHz, 12MB Cache, 10-Cores) Display: 15.6" FHD (1920 x 1080) Display Graphics: Integrated Intel graphics Operating System: Windows 11 pro Memory: 64GB DDR4 RAM Hard drive: 1TB Solid State Drive Wireless: Wi-Fi 6 and Bluetooth Ports & Slots: 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A Color: Natural Silver Battery: 3-cell 45 watts Lithium-ion polymer Dimensions: 14.17 x 9.29 x 0.73 inches Weight: 3.52 lbs Accessories: w/256gb 9H docking station
| UPC | 193905533121 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 3.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | hp |
| Model Number | HP 15 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 256gb 9H docking station |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.7 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1255U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi 6 |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.17"L x 9.29"W x 0.73"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form