| Management number | 216104543 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $245.65 | Model Number | 216104543 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
We sells computers with upgraded configurations. If the computer has modifications (listed above), then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised. If no modifications are listed, the item is unopened and untested. Defects & blemishes are significantly reduced by our in depth inspection & testing. Microprocessor: Intel Core i5-1135G7 (Base 2.4 GHz, up to 4.2 GHz, 8 MB L3 cache, 4 cores) Memory: 16GB DDR4 SDRAM Video graphics: Intel Iris Xe Graphics (Integrated) Hard drive: 1TB PCIe NVMe M.2 SSD Display: 15.6" diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glareWireless connectivity: Wi-Fi and Bluetooth Expansion slots: 1 multi-format SD media card reader External ports: 1 SuperSpeed USB Type-C 2 SuperSpeed USB Type-A 1 HDMI 1.4b 1 AC smart pin 1 headphone/microphone combo Dimensions (W x D x H): 14.11 x 9.53 x 0.71 inches Weight: 3.75 lbsBattery type: 3-cell, 41 Wh Li-ionWebcam: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones Audio features: Dual speakers System: Windows 11 Home
| UPC | 196786149566 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.75 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Chipset Type | Intel Iris Xe Graphics |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Power Device | Li-ion Battery |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Charger |
| Screen Finish | Anti Glare Coating |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1000 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1135G7 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | internal |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Headphone, Media Card, USB 3.0 Type A, USB Type C |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | NVMe M.2 SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | 0.35 inches |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 30 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form