| Management number | 216068393 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $260.00 | Model Number | 216068393 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 197192849019 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Gray |
| Voltage | 45 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5.1 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Chipset Type | Intel |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Power Device | Internal Battery with Fast Charging Technology |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Screen Finish | Standard or glossy |
| Audio features | [Some audio features] |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 4 or lower |
| CPU Model Number | i3-1215U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i3-1215U |
| Touchpad Feature | true |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 32 GB |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | No |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Devices with 3.5mm audio jack and HDMI port |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | HDMI |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Buttons |
| Keyboard Description | QWERTY |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 or more |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Battery Average Life Standby | 10 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.53"L x 14.11"W x 0.71"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics, Portable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form