| Management number | 216097920 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $335.99 | Model Number | 216097920 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This laptop is equipped with the powerful Intel Core i5 processor, along with generous RAM and Storage. Enjoy effortless multitasking on its 15.6" FHD IPS LED display with an integrated camera. This laptop is designed with additional features to cater to your specific needs. Numeric keypad. Camera privacy shutter. The extended battery life ensures you can stay focused for longer periods. Stay connected with ample ports for all your devices. Built to support your workflow, whether at home or on the go. Experience the enhanced security and performance of Windows 11, with fast boot times and responsive operations.
| UPC | 195908159759 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 4.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 |
| Chipset Type | Intel Core i5 with Iris Xe Graphics |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP 15 |
| Power Device | USB Power Delivery |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Screen Finish | Matte/Anti-Glare |
| Warranty Type | Extended |
| Audio features | Built-in speakers |
| Control Method | App |
| HardDrive Size | 1000 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 1 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 4.4 |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core i5 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop, Monitor, Keyboard, Mouse, Storage Devices, Audio Devices |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen or 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Numeric Keypad |
| Keyboard Description | Full-size with numeric keypad |
| Warranty Description | 1 YEAR |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | No |
| Memory Slots Available | 4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4400 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.14"L x 9.31"W x 0.78"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Camera Privacy Shutter, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form