| Management number | 216097728 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $251.60 | Model Number | 216097728 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP 15.6" Business Student Laptop, Free Microsoft Office 2024 Lifetime License, Copilot AI Chat, HD Touchscreen, Intel 6-Core i3-1215U 4.4 GHz, Long Battery Life, Windows 11Tech Specs Processor: 12th Gen Intel Core i3-1215U Processor 1.2 GHz (6 Cores, 8 Threads, 10M Cache, up to 4.40 GHz) Operating System: Windows 11 Pro, English Graphics Card: Intel UHD Graphics Display: 15.6" diagonal, HD (1366 x 768), Touch, Flicker-free, Micro-edge, BrightView, 250 nits, 45% NTSC Memory: 16 GB, DDR4, 3200MHz Hard Drive: 1 TB, M.2, PCIe NVMe, SSD Case: Natural Silver Keyboard: Full-size, soft grey keyboard with numeric keypad, Non-Backlit Keyboard, English Software included: Copilot AI Chat Microsoft Office 2024 with Lifetime License, Activated without needing a product key Ports: 1 SuperSpeed USB 3.0 Type-C, Data Transfer Only, No Displayport and Power Delivery 2 SuperSpeed USB 3.0 Type-A 5Gbps signaling rate 1 Power Jack 1 Headset (headphone and microphone combo) port 1 HDMI 1.4b port Dimensions & Weight: Height: 0.73 in. (18.54mm) Width: 14.17 in. (359.92 mm) Depth: 9.29 in. (235.97 mm) Weight (minimum): 3.52 lbs. (1.6 kg) Wireless Connectivity: Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3 wireless card Webcam: HP True Vision 720p HD camera with privacy shutter and microphone mute key, temporal noise reduction and integrated dual array digital microphone Audio and Speakers: HD Audio with stereo speakers Primary Battery: 3-cell, 41 Wh Li-ion, integrated HP Fast Charge: Go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes Up to 5 hours mixed usage Battery life Power: 45W Smart AC power adapter, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal Pro
| UPC | 196188114261 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 15-RD5032DX |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.52 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 5 Hours |
| CPU L3 Cache | 10 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 15-RD5032DX |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC adapter, Battery, Documentation |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| CPU Model Number | Intel Core i3-1215u |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i3 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB or wireless accessories |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, Non-Backlit, Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Ethernet, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 41 Kilowatt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 9.29"L x 14.17"W x 0.73"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 2024 with Lifetime license |
| Other Special Features of the Product | HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form