| Management number | 216110949 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $232.00 | Model Number | 216110949 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Powered up and productive. All day longWith a long battery life and fast-charge technology, this laptop lets you work, watch, and stay connected all day. Integrated precision touchpad with multi-touch support speeds up both navigation and productivity.Take it anywhere. See moreWith a thin and light design, take this PC anywhere. Do more with a micro-edge display and enjoy vivid and flicker-free images.Technical SpecificationsProcessor: Intel Core i5-1135G7 with XE Graphics (4 cores 8 threads, base clock speed 2.4GHz, max turbo to 4.2GHz, 8MB L3 Cache)Display: 15.6" FHD (1920 x 1080) IPS 250nits, micro-edge, anti-glare, BrightView, 45% NTSC DisplayGraphics: Integrated Intel Iris Xe GraphicsMemory: 16GB DDR4 MemoryStorage: 512GB PCIe NVMe M.2 SSDNetworking: Intel Wi-Fi 5 802.11ac 2x2 + Bluetooth Operating System: Windows 11 Pro 64-bitBattery: 3-cell, 41 Wh Li-ion battery, up to 10 hours and 45 minutesCamera: HP True Vision 720p HD camera with integrated dual array digital microphones Keyboard: Full-size, natural silver keyboard with numeric keypadDimensions: 14.11 x 9.53 x 0.71 inchesWeight: 3.75 lbsI/O Ports2 x USB-A 3.2 Gen 1 (1 Always On)USB Type-C HDMI 1.4bAC smart pin Headphone / microphone combo jackSD media card reader
| UPC | 196786662164 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP 15 Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.75 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 10 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Laptop 15 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 45W AC Adapter with Power Cord, 7 in 1 USB-C hub by IST Computer, HP 15 Laotop, User Manual |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1135G7 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 Family |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless headphones, and other accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, HDMI, Headphone, USB 3.2 Gen 1, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 year manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Screen Bezel Thickness | Bezel-Less |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.53"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form