| Management number | 216115281 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $123.60 | Model Number | 216115281 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
HP 14" HD Student Business Laptop, Intel Quad-Core N4120, 8GB RAM, 384GB Storage, (128GB eMMC+256GB SD Card), 1 Year Office 365, Slim Design, Webcam, HDMI, Bluetooth, WiFi, Win 11 S, Silver
| UPC | 197961954074 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP |
| Model Year | 2019 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | HP |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| HardDrive Size | 384 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | N4120 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Celeron |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with standard USB, HDMI, or Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 2 |
| CPU Model Generation | 14th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | DVD-RW |
| CPU Model Speed Maximum | 2.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 1 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.76"L x 8.86"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form