| Management number | 216119294 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $119.60 | Model Number | 216119294 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Key Features and Benefits:CPU: AMD Ryzen 3 3250U Processor (2 Cores, 2.6 GHz to 3.5 GHz, 4 Threads, 4 MB L3 Cache)Memory: Up to 32GB DDR4 RAMHard Drive: Up to 1TB PCIe Solid State DriveOperating System: Windows 11 HomeDisplay:14" diagonal, FHD (1920 x 1080)Graphics: AMD Radeon GraphicsBacklit Keyboard: NoNumeric Keyboard: NoPorts: 2x Super Speed USB Type-A; 1x Super Speed USB Type-C; 1x HDMI 1.4b; 1x Headphone/microphone combo; 1x AC power; 1 x Multi-format digital media reader (support SD, SDHC, SDXC)Wireless Connectivity: Wi-Fi 5 and Bluetooth 5 combo (Supporting Gigabit file transfer speeds)Camera: Built-in HD Webcam with integrated digital microphonesBluetooth: YesPower Supply: 3-Cell 41 Wh Li-ion Battery, 45W AC adapterWeight: 5 poundsColor: Silver
| UPC | 196337112315 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Silver |
| Voltage | 45 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Notebook |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Model Number | Notebook |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC adapter, Battery, Built-in HD Webcam, Media Reader, Documentation |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 3 3250U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Ryzen 3 3250U |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice (wired/wireless), keyboards, headphones (wired/wireless), speakers |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Ethernet, Solid State Drive |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 3rd Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3500 MHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Student, Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Automatic Backup Software Included | Media Reader, Webcam |
| Other Special Features of the Product | Portable, USB Type-C, Webcam, Wi-Fi |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form