| Management number | 216114933 | Release Date | 2026/04/19 | List Price | $123.60 | Model Number | 216114933 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
OVERVIEW: Product Details: Microprocessor: Intel Quad-core N150 (Max Boost Clock Up to 3.6GHz, 6MB SmartCache, 4 Threads) Memory:8GB RAM Storage:128GB UFS + 64GB SD Card Operating system: Microsoft Windows 11 Home in S Mode Graphics & Video: Integrated Intel Graphics 14" HD (1366 x 768) Anti-glare Key Features: Wi-Fi 6: Yes Webcam: Yes Bluetooth: Yes Multi-format SD media card reader: Yes Ports: 1 x Type-C, 2 x USB-A, 1 x HDMI 1.4b, 1 x Multi-format SD Card Reader Battery: 41Wh, Fast Charge Additional Information: Dimension: 8.86" x 12.76" x 0.71" Weight: 3.24 lbs
| UPC | 601265517724 |
|---|---|
| Brand | HP |
| Color | Willow Green |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | HP Laptop 14 |
| Resolution | 720p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 3.24 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | HP |
| Model Number | 8b7f70e1-a2cb-4eb0-997d-0532382755bb |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | USB Extension, Printer Cable |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | N150 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Intel Mobile CPU |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories designed to interface with USB-C, USB-A, HDMI, Wi-Fi, and Bluetooth |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | UFS |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, USB-C, USB-A, HDMI, SD Card Reader |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Work, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Hard Disk Rotational Speed | 1.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8.86"L x 12.76"W x 0.71"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form